Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helgoland - 05.2014

Helgoland, ostrov na severu Německa (asi 60 km od pobřeží, resp. přístavu Büsum) je oblíbeným letoviskem. Klima je ovlivňováno Golfským proudem a např. v době našeho pobytu zde bylo počasí mnohem příznivější, než na pevnině.

Ostrov má velmi bohatou a pohnutou historii, zejména díky jeho poloze, která jej předurčovala k využití pro vojenské účely. Po 2.sv.válce byl ostrov zcela zničen z důvodů likvidace vojenského opevnění vybudované hitlerovským Německem.

V současné době je ostrov opět turistickým centrem ležícím v bezcelní zóně. Je zároveň vyhledávanou destinací ornitology a fotografy. Lákadlem je vysoké skalní pobřeží, zejména skála Lummenfelsen, kde hnízdí velké množství ptáků, mj. atraktivních terejů bílých.Na přilehlém ostrově Düne se na severní pláži shromažďuje velké množství tuleňů, kteří zde v zimních měsících vyvádějí mladé.

Typ pro cestu:

My jsme cestovali z Prahy, cestu (800km) jsme si rozdělili na dvě části - první noc jsme nocovali u Magdeburku, druhou v Büsumi, odkud další den ráno (9,30 h) odjížděla loď na Helgoland (cesta trvá asi 2 1/2 h, z ostrova pak loď vyjíždí zpět okolo 16 hodiny. Zpáteční jízdenka stojí asi 45,-EUR). Zaparkovat automobil je možné přímo v přístavu (5,-EUR/den).Na ostrově jsme byli dvě noci a dvakrát jsme v době pobytu přejeli na přilehlý ostrov Düne (cesta trvá malým trajektem asi 5 minut a zpáteční lístek stojí 5,-EUR). Ubytování je dobré si zamluvit předem, ideální je v části Oberland (na náhorní plošině, je výhodné použít výtahu).

Nelze pominout ani ochutnávky místních ryb (matesy apod.) nabízené převážně jako sendviče. Pozor: po 21. hodině nikde neseženete večeři!

Za návštěvu ostrov jistě stojí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář